Jak sprawdzić zdolność kredytową?
Autor: Funeda
Jak sprawdzić zdolność kredytową? To pytanie często nurtuje wszystkich, którzy planują zaciągnięcie pożyczki lub kredytu. Instytucje finansowe mają bowiem obowiązek sprawdzenia, czy dana osoba jest w stanie regulować raty na czas. Jeśli nie spełniasz warunków określonych przez bank, twoja oferta może zostać odrzucona.
Zobacz, jak przebiega sprawdzenie zdolności kredytowej w zależności od konkretnej instytucji finansowej oraz co na nią wpływa i jak ją sprawdzić samemu.
Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową?
Możesz samodzielnie sprawdzić swoją zdolność kredytową, nie musisz od razu wybierać się do banku, firmy pożyczkowej czy doradcy kredytowego. Pierwszy sposób polega na samodzielnym obliczeniu dochodu i wydatków, a następnie sprawdzenie ile jesteśmy w stanie wydać na spłatę raty. Drugi sposób polega na skorzystaniu z internetowego kalkulatora zdolności kredytowej, których jest zdecydowanie wygodniejszą i efektywniejszą metodą.
Skorzystaj z kalkulatorów dostępnych online
Skorzystanie z kalkulatora zdolności kredytowej to najlepszy sposób na to, aby szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu sprawdzić swoją potencjalną zdolność kredytową. Wystarczy wybrać jeden z wielu dostępnych kalkulatorów i wprowadzić do narzędzie wszelkie dane, o które prosi. Po chwili otrzymasz szacunkową zdolność kredytową w zależności od konkretnej oferty banku.
Jest to niezwykle wygodne i efektywne narzędzie, które przedstawia nam w jednym miejscu dane o tym na ile możemy liczyć w konkretnym banku. Należy pamiętać, że ostateczna oferta banku może się różnić od tego co zobaczymy w kalkulatorze. Podczas dokładniejszej analizy wniosku kredytowego, bank może wziąć pod uwagę wiele innych czynników, których nie wziął kalkulator kredytowy dostępny online.
Oczywiście w większości przypadku to, co pokazują kalkulatory dostępne w Internecie jest bardzo zbliżone do tego co oferuje bank. Przypominamy tylko o tym, że nie jest to w 100% prawda i wynik finalny może być inny niż ten podany przez kalkulator.
Ważne, by znaleźć wiarygodny kalkulator kredytowy, który będzie najbardziej zbliżony do tego co sprawdzane jest podczas analizy zdolności przy wnioskowaniu o kredyt w banku.
Skontaktuj się z doradcą kredytowym
Jeśli nie czujesz się pewnie podczas sprawdzania swojej zdolności kredytowej, możesz skontaktować się z doradcą kredytowym. Jest to tzw. pośrednik kredytowy, który pomaga klientowi w sprawdzeniu zdolności kredytowej, wyborze konkretnej oferty, negocjacji ostatecznych warunków i przygotowaniu dokumentów.
Doradca kredytowy otrzymuje prowizję za udzielenie kredytu od banku. Dlatego najlepiej korzystać z usług doradców, którzy mają podpisane umowy z jak największą ilością instytucji bankowych. To daje nam pewność, że faktycznie otrzymamy najkorzystniejszą ofertę na rynku.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące swojej zdolności kredytowej lub chcesz uzyskać dokładniejsze informacje, skontaktuj się bezpośrednio z doradcą kredytowym.
Weryfikacja zdolności kredytowej przez bank
Ogólnie, weryfikacja w banku jest bardzo dokładna i czasochłonna. W pierwszej kolejności weryfikowana jest tożsamość osoby wnioskującej, w tym celu sprawdza się po prostu dowód osobisty. Zwolnione z tego obowiązku są osoby mające już konto w danym banku.
Następnie zostaniesz poproszony o zaświadczenie o wysokości osiąganych dochodów i zatrudnieniu. Jest to zaświadczenie wystawiane przez pracodawcę dla osób zatrudnionych na umowie. W zależności od banku weryfikacja dochodów może się nieco różnić, ale na pewno będzie obowiązkowym etapem do przejścia.
W kolejnym etapie bank sprawdzi Twoje wydatki oraz przejrzy historię kredytową. W tym celu sprawdzi popularny rejestr BIK lub Biura Informacji Gospodarczej. Dane pozyskane w tych rejestrach pozwolą poznać obecną sytuację wnioskującego o kredyt. BIK przechowuje negatywne jak i pozytywne informacje o spłatach zobowiązań, natomiast na przykład KRD przechowuje tylko negatywne.
Jeśli w którymś z rejestrów znajdzie się negatywny wpis to bank odmówi udzielenia kredytu na wysoką kwotę ze względu na ryzyko związane z pożyczaniem osobie zadłużonej. Instytucje bankowe udzielając kredytów na duże kwoty chcą mieć pewność, że ich klient nie będzie miał problemu z płaceniem rat.
Weryfikacja zdolności kredytowej przez instytucje pozabankowe
W przypadku pożyczek pozabankowych, weryfikacja zdolności nie jest tak restrykcyjna. Firmy pożyczkowe bardziej skupiają się na analizie Twoich dochodów i formy zatrudnienia. Historia kredytowa w większości przypadków jest sprawdzana jednak nie odgrywa, aż tak dużego znaczenia. Najistotniejsze jest, by nie posiadać poważnych długów, choć i w takich sytuacjach można liczyć na pożyczkę u niektórych firm.
Pożyczki pozabankowe obecnie udzielane są głównie przez Internet. To też oznacza, że weryfikacja klienta odbywa się również zdalnie. Najczęściej korzysta się z dwóch metod, pierwsza z nich to przelanie jednego grosza z konta bankowego założonego na dane podane we wniosku o pożyczkę. Druga metoda polega na zalogowaniu się do banku i udostępnieniu informacji za pośrednictwem aplikacji typu Kontomatik czy Instantor. Druga opcja jest zdecydowanie łatwiejsza i szybsza oraz nie wymaga przelewania pieniędzy.
Po zweryfikowaniu tożsamości, pożyczkodawca sprawdza historię kredytową oraz analizuje dane podane we wniosku. W zależności od polityki konkretnej firmy może być wymagane zaświadczenie o zarobkach, choć w większości przypadków nie jest (Głównie dotyczy to firm oferujących pożyczki na raty, czyli długoterminowe zobowiązanie na wyższe kwoty).
Następnie mogą być sprawdzone wybrane rejestry dłużników. Istotna uwaga, negatywy wpis nie zawsze oznacza, że nie otrzymamy pożyczki. To już kwestia, która jest uzależniona od wielu innych czynników i różni się w zależności od firmy pożyczkowej.
Co w przypadku słabej zdolności lub złej historii kredytowej?
Na rynku znajdziemy wiele firm oferujących pożyczki bez baz, zatem jeśli masz problem z uzyskaniem kredytu lub pożyczki to zwróć się do firm posiadających wyspecjalizowaną ofertę na taką sytuację.
Pamiętaj, że w przypadku słabej zdolności kredytowej będziesz musiał liczyć się z wyższym oprocentowaniem. Jest to spowodowane tym, że pożyczkodawca ma większe ryzyko udzielenia finansowania osobie o nieuregulowanych spłatach w przeszłości.
Porównując kilka propozycji, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów oferty, takich jak oprocentowanie, termin spłaty i całkowity koszt pożyczki. Warto pamiętać o tym, żeby czytać umowy ze szczególną uwagą przed ich podpisaniem.