logo

Co to jest BIK? Definicja

Autor: Funeda

Wiele osób mających po raz pierwszy styczność z produktami finansowymi zastanawia się co oznacza skrót BIK? Jest to Biuro Informacji Kredytowej, czyli instytucja, która gromadzi informacje na temat historii kredytowej każdego Polaka.

Jeśli dowiedziałeś się, że figurujesz w bazie BIK-u, nie zawsze musi to oznaczać problemy. W BIK znajdują się negatywne jak i pozytywne informacje o zobowiązaniach finansowych. Zapraszamy do przeczytania obszernego artykułu wyjaśniającego dokładnie najistotniejsze kwestie związane z Biurem Informacji Kredytowej.

Co to jest BIK?

Biuro Informacji Kredytowej to zbiór danych o zobowiązaniach finansowych klientów indywidualnych i przedsiębiorców w sektorze bankowym, ale także pozabankowym. Spółka została utworzona w roku 1997 przez banki oraz Związek Banków Polskich na podstawie art. 105 ust. 4 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Prawo Bankowe.

BIK odgrywa bardzo ważną rolę w życiu osób wnioskujących o pożyczkę, kredyt czy inne produkty finansowe. Ważną informacją jest to, że w bazie znajdują się informacje zarówno negatywne o zadłużeniach i zaległościach wobec pożyczkodawców jak i pozytywne informacje o terminowych spłatach. Informacje negatywne jak i pozytywne tworzą profil danej osoby sprawiając, że jest on bardziej wiarygodny w oczach pożyczkodawcy lub wręcz przeciwnie.

Dostęp do danych zawartych w bazie mają firmy współpracujące z BIK, banki, firmy pożyczkowe jak i sami klienci. Istnieje możliwość wygenerowanie raportu, który przedstawi naszą indywidualna historię kredytową.

Jakie informacje gromadzi BIK? 

Baza zawiera wszelkie informacje o produktach kredytowych zaciąganych przez daną osobę lub firmę. Są to produkty bankowe (kredyty, karty kredytowe, limity na koncie), pożyczki z sektora pozabankowego, a także zakupy na raty. Do bazy trafiają także inne informacje jak na przykład, historia zalegania z płatnościami za różne faktury, prąd, gaz czy nawet telefon.

Zaznaczamy, że są to informacje pozytywne jak i negatywne. Co oznacza, że obecność w bazie BIK nie jest niczym złym pod warunkiem, że nie jest poparta negatywnym wpisem. Z drugiej strony pozytywna historia kredytowa przyczynia się do uzyskania produktów finansowych, nawet na lepszych warunkach.

Ciekawostka: według https://www.bik.pl/jak-dzialamy Ponad 90% danych zgromadzonych w BIK, to dane pozytywne.

Wszystkie te informacje są gromadzone po to, by móc ocenić zdolność kredytową danej osoby lub firmy. Pożyczkodawca na podstawie zebranych danych może ocenić czy klient jest wiarygodny i będzie w stanie spłacić zobowiązanie.

Co zawiera Raport BIK?

Raport BIK zawiera szczegółowe informacje o historii spłacania Twoich zobowiązań. Jest na tyle dokładny, że umożliwia sprawdzenie dokładnej historii poszczególnych rat kredytu, pożyczki czy innych zobowiązań (opłaty faktur czy podstawowych rachunków jak prąd, czy telefon).

Co ważniejsze dla większości osób, w raporcie znajdziemy tak zwany scoring, czyli ocenę punktową BIK. Jest to nic innego jak punktowa ocena wiarygodności kredytowej przez bank. Wyrażana jest w skali od 0 do 100 punktów. W przypadku gorszej oceny otrzymasz informację co jest tego przyczyną oraz w jaki sposób możesz to poprawić.

Raport zawiera zestawienie obecnych zobowiązań oraz status ich regulowania. W ciągu kilku sekund dowiesz się, z jakimi zobowiązaniami zalegasz oraz poznasz ogólny postęp w spłacie danych zobowiązań przedstawiony w formie procentowej.

Wszystko jest przedstawione w nowoczesnej formie dostosowanej do obecnych standardów. Jeśli tylko chcesz, możesz sprawdzić szczegółowo jak wyglądała historia spłat poszczególnych zobowiązań z dokładnością do dat spłacanych rat.

Ile się czeka na raport BIK?

Wszystko zależy od rodzaju raportu, na jaki się zdecydujesz. W przypadku darmowego raportu możesz złożyć wniosek raz na 6 miesięcy o wygenerowanie raportu pod nazwą „kopia danych”. Czas oczekiwania na taki raport wynosi aż do 30 dni roboczych.

Darmowy raport to podstawowa wersja, która zawiera ogólne informacje bez możliwości sprawdzenia szczegółów, nawet nazw instytucji. Wersja darmowa raportu pozwala głównie sprawdzić, czy ktoś nie zaciągnął na nas jakiegoś kredytu lub pożyczki.

Płatny raport BIK jest dostępny natychmiastowo po dokonaniu płatności. Zawiera wszelkie istotne dane, o których wspominaliśmy wyżej. Jest to rozwiązanie dla tych, którzy poszukują jak najszybciej sprawdzić swój BIK oraz wymagają szczegółowych danych.

Kiedy trafia się do BIK?

Wpis w bazie BIK pojawia się w momencie podpisania umowy o kredyt lub pożyczkę. Dodatkowo może się pojawić w przypadku zalegania z płatnością różnych faktur czy podstawowych rachunków za prąd i gaz. W kolejnym etapie dane te będą aktualizowane co miesiąc o stan płatności aż do momentu uregulowania zobowiązania.

BIK otrzymuje takie informacje jak:

  • dane osobowe klienta
  • szczegóły na temat rodzaju zobowiązania, okresu spłaty, daty powstania etc.
  • historię spłat w tym informacje o zadłużeniach

Co to znaczy, że jestem w BIK?

Jeśli jesteś w bazie BIK, oznacza to, że masz jakieś zobowiązanie finansowe lub zalegasz z opłatami za podstawowe rachunki. Tak, możesz trafić do bazy BIK zarówno ze swoimi kredytami, pożyczkami jak i zwykłymi płatnościami za prąd, gaz i wodę. Zebrana historia dzieli się na pozytywną i negatywną. Obecność w BIK-u może zatem nam pomóc lub zaszkodzić w przyszłości, gdy będziemy chcieli zaciągnąć na przykład kredyt.

Jak długo jest się w BIK?

Czas przechowywania danych przez Biuro Informacji Kredytowej jest uzależniony od wielu czynników. Głównie od tego jak wywiązujesz się z regulowaniem zobowiązań. Dane o zobowiązaniach są przetwarzane przez cały okres ich spłaty. Po tym dane znikają lub zostają jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie danych po spłacie zobowiązania. Ma to swoje wady i zalety.

W przypadku terminowej spłaty jest to pozytywna informacja dla potencjalnego przyszłego kredytobiorcy, gdyż buduje wiarygodność w oczach kredytodawców.

W przypadku nieterminowych spłat sytuacja wygląda inaczej. Dane będą przetwarzane przez BIK bez zgody przez okres 5 lat jeśli zostaną spełnione jednocześnie dwa warunki:

  • opóźnienie w spłacie wynosi ponad 60 dni
  • minęło 30 dni od poinformowania Cię przez na przykład kredytodawcę o zamiarze przetwarzania danych na temat danego zobowiązania

Poza tym dane mogą być przechowywane dla celów statystycznych aż przez 12 lat bez zgody klienta. Jest to zgodne z art. 105a ust. 4 i 5 ustawy Prawo bankowe.

Czy warto sprawdzać BIK?

Sprawdzenie raportu BIK jest pomocne, gdy mamy wiele zobowiązań lub planujemy wziąć w niedalekiej przyszłości kredyt w banku. Przy pomocy płatnego raportu BIK jesteśmy w stanie poprawić nasz scoring, wykorzystując wskazówki zawarte w raporcie.

Poza tym możemy kontrolować informacje o nas, zawarte w bazie oraz profilaktycznie sprawdzać, czy ktoś nie wziął na nas jakiegoś kredytu lub pożyczki. Profilaktyczna kontrola naszej historii to chyba największy atut tego rozwiązania. Wystarczy nam do tego już sam darmowy raport, o który można wnioskować raz na 6 miesięcy.

Jak raport wpływa na szanse uzyskania pożyczki lub kredytu?

Dane zawarte w płatnym raporcie przedstawiają jasno naszą sytuację, a dokładniej zdolność kredytową. Sam raport nie ma wpływu żadnego na uzyskanie pożyczki – to tylko zbiór informacji. Jednak wskazówki zawarte w raporcie mogą posłużyć do poprawy oceny punktowej, a to w konsekwencji zwiększa szanse na uzyskanie kredytu lub pożyczki.

Znając dokładnie wartość scoringu BIK, można przewidzieć czy mamy realną szansę na uzyskanie finansowania, o które mamy zamiar wnioskować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *