logo

Jak sprawdzić, czy jestem w KRD?

Autor: Funeda

Jeśli jesteś w jakikolwiek sposób zadłużony, to powinieneś wiedzieć, że istnieje ryzyko, że trafisz do bazy Krajowego Rejestru Długów (KRD). Wpis do tego rejestru może mieć poważne konsekwencje – utrudni Ci otrzymanie kredytu czy pożyczki w banku lub firmie pozabankowej.

Aby uniknąć takiej sytuacji, warto jest sprawdzać swoją historię w KRD regularnie. W jaki sposób można to zrobić? Tego wszystkiego dowiesz się poniżej.

Krajowy rejestr długów pobiera koszty za każde sprawdzenie?

KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów jest jednym z pięciu BIG-ów (Biur Informacji Gospodarczej). Wszystkie BIGi działają w oparciu o ustawę z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

Ta sama ustawa reguluje także, w jaki sposób mogą Państwo korzystać z usług, jakie świadczy KRD. Zgodnie ze wspomnianą wyżej ustawą, konsument ma prawo zobaczyć raport o sobie, ale nie częściej niż raz na 6 miesięcy.

Oczywiście jest to podstawowy raport zawierający najważniejsze informacje, ale podane w najprostszej formie. Dodatkowo czas oczekiwania na taki raport wynosi w niektórych biurach nawet do 30 dni.

Podsumowując, konsument ma prawo sprawdzić siebie w bazie za darmo nie częściej niż raz na pół roku. Jeśli zależy Ci na jak najszybszym sprawdzeniu raportu to będziesz musiał skorzystać z płatnej wersji. Pamiętajmy, że darmowy raport jest dostępny jedynie dla konsumentów (osób fizycznych), nie dla podmiotów gospodarczych.

Jak sprawdzić, czy jestem w KRD?

W celu sprawdzenia rejestru wystarczy odwiedzić portal KRD – dokładny adres to krd.pl i założyć na nim konto. Po wypełnieniu formularza rejestracyjnego przyjdzie nam poczekać na weryfikację. Po pozytywnym przejściu weryfikacji otrzymamy dostęp do konta, do którego należy się zalogować i odnaleźć zakładkę „sprawdzanie”.

Portal KRD zażąda w tym momencie dodatkowej weryfikacji, która jest dostępna na dwa sposoby. Możesz zweryfikować swoją tożsamość poprzez wykonanie przelewu weryfikacyjnego lub przesłać zdjęcie dowodu osobistego.

Mając już zweryfikowaną tożsamość w Krajowym Rejestrze Długów pozostaje jedynie zalogować się do konta i ponownie odnaleźć zakładkę „sprawdzanie”. Tym razem ujrzymy informacje o tym ile kosztuje poszczególna usługa dostępu do raportu. Jeśli sprawdzasz siebie w KRD po raz pierwszy to jest to usługa darmowa. Każda osoba fizyczna może sprawdzić raport o sobie za darmo nie częściej niż raz na pół roku.

Jak sprawdzić KRD za darmo? Podstawowe ograniczenia

W pierwszej kolejności przypominamy o zasadzie, która dotyczy jedynie konsumentów. Każdej osobie fizycznej przysługuje prawo sprawdzenia siebie w KRD za darmo. Ważne, można skorzystać z tego prawa nie częściej niż jednokrotnie w przeciągu minimum 6 miesięcy. W tym celu należy założyć konto na krd.pl i przejść weryfikację tożsamości. Po tym uzyskamy dostęp do pobrania raportu za darmo.

Cała procedura została opisana akapit wyżej. W przypadku darmowego sprawdzania rejestru KRD ważne jest, by pamiętać o tym kiedy przysługuje nam prawo darmowego sprawdzenia i, czy już z niego skorzystaliśmy. Jeśli już wykorzystałeś darmowy dostęp do raportu, a chciałbyś go sprawdzić jeszcze raz to pozostają Ci dwie opcje.

Przeczekać co najmniej 6 miesięcy od czasu ostatniego sprawdzania, wtedy ponownie będzie Ci przysługiwać prawo darmowego sprawdzenia rejestru. Lub po prostu zakupić płatny raport, który będzie dostępny natychmiastowo.

Czy częste sprawdzanie siebie w KRD obniża zdolność kredytową?

Wiele osób myli sprawdzanie siebie w KRD ze sprawdzaniem rejestru przez banki podczas wnioskowania o kredyt. Sprawdzanie siebie nie ma żadnego wpływu na zdolność kredytową, można to robić tyle razy ile chcemy. Niestety jeśli chodzi o sprawdzanie nas przez banki to tutaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Załóżmy, że mamy słabą zdolność kredytową, ale mimo tego wnioskujemy o pożyczkę pozabankową w kilku firmach pożyczkowych. Większość z tych firm sprawdza rejestry dłużników podczas weryfikacji. Każde sprawdzenie zostaje odnotowane w rejestrze. Jeśli połączymy ilość zapytań w rejestrze z odmownymi decyzjami u pożyczkodawców to tak, częste sprawdzanie ma negatywny wpływ na zdolność kredytową.

Każda kolejna instytucja widzi jak często dana osoba była sprawdzana w rejestrze oraz jaki był tego skutek (odmowna decyzja). Jest to alarmująca informacja dla pożyczkodawców, którzy mogą z tego powodu również odrzucić twój wniosek.

Jak często aktualizowane są dane zawarte w rejestrze KRD?

To jak często aktualizowane są informacje w rejestrze KRD różni się w zależności od sytuacji. W przypadku wniosku od klienta o aktualizację danych, rejestr ma 7 dni na to, by je wprowadzić do bazy (7 dni od momentu otrzymania wniosku).

Na podstawie samodzielnie pozyskanych danych, rejestr dokonuje aktualizacji nie później niż 30 dni liczonych od dnia uzyskania danych informacji. Chodzi tu konkretnie o dane typu: nieaktualne informacje, niekompletne dane czy po prostu nieprawdziwe.

Jak sprawdzić kogoś w KRD?

Aby sprawdzić kogoś w KRD, należy założyć konto na stronie internetowej Krajowego Rejestru Długów i przejść proces weryfikacji tożsamości. Następnie możemy przejść do konkretnej oferty raportów, które umożliwiają sprawdzenie wybranego podmiotu gospodarczego. Tego typu usługi są już płatne, gdyż sprawdzamy kogoś, nie siebie.

Dlaczego warto korzystać z raportów KRD?

Rejestr Krajowego Rejestru Długów to instytucja, która gromadzi informacje o dłużnikach. Informacje te są przekazywane do rejestru przez wierzycieli, którzy mają problemy ze spłatą swoich długów. Dane wprowadzane są na podstawie umowy cywilnoprawnej lub orzeczenia sądu.

Informacje zawarte w raporcie KRD mogą być wykorzystane przez osoby prywatne oraz firmy do wielu celów. Najczęściej informacje pochodzące z bazy KRD wykorzystywane są do:

– sprawdzenia potencjalnych kontrahentów

– oceny ryzyka kredytowego

Ponadto raport KRD może być wykorzystany przez osoby prywatne do sprawdzenia, czy ktoś nie wziął na ich dane kredytu. Jeśli na przykład zostały Ci skradzione dokumenty to możesz sprawdzić swoją sytuację w tym właśnie rejestrze. Przypominamy, że każdemu konsumentowi przysługuje prawo sprawdzenia siebie i rejestru zapytań raz na pół roku w pełni darmowo.

Czy strona KRD jest bezpieczna?

KRD to instytucja, która działa w 100% legalnie i w oparciu o ustawę z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

Informacje gromadzone przez ten rejestr są przechowywane i przetwarzane z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Krajowy Rejestr Długów posiada szereg zabezpieczeń oraz niezbędne certyfikaty, które potwierdzają, że bezpieczeństwo danych jest dla nich priorytetem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *