logo

Jak sprawdzić BIK?

Autor: Funeda

Wiele osób zastanawia się, jak sprawdzić swój BIK. Jak się okazuje, jest to bardzo proste! W tym poradniku przedstawiamy krok po kroku, jak to zrobić. Dodatkowo odpowiemy na najczęściej zadawane pytania i wątpliwości. Raport BIK dostępny jest zarówno odpłatnie jak i za darmo. Jednak należy pamiętać o pewnych ograniczeniach związanych z darmowym wersją raportu.

Jak sprawdzić swój BIK?

Wystarczy założyć konto w portalu BIK, następnie wybrać konkretny typ oferty, zamówić ją i poczekać aż system wygeneruje gotowy raport. W przypadku wersji płatnej sam raport generuje się niemalże natychmiast po dokonaniu płatności. Cała procedura sprawdzania swojego BIK zajmuje dla większości osób zaledwie kilka minut. Mając już wygenerowany raport, wystarczy go pobrać i otworzyć.

Powyższa procedura opisuje przebieg generowania raportu BIK w przypadku płatnej oferty. Różni się ona znacznie od tego co ma miejsce w przypadku darmowej wersji. Jedno jest pewne, każdy może pobrać raport na swój temat. Raport BIK nie jest tajemną wiedzą dostępną tylko i wyłącznie dla firm współpracujących z tym rejestrem.

Jak sprawdzić raport BIK za darmo?

Jest to możliwe jedynie raz na sześć miesięcy za pośrednictwem portalu BIK. Wystarczy złożyć wniosek o tzw. kopie danych, czyli podstawową formę raportu. Najłatwiej będzie to zrobić poprzez założenie konta na oficjalnej stronie BIK. Następnie po zalogowaniu się, należy odszukać formularz kontaktowy i w formie wiadomości wysłać wniosek o udostępnienie „Kopii danych” czyli darmowego raportu BIK.

Niestety czas oczekiwania na otrzymanie darmowego raportu z BIK wynosi do 30 dni. Gdy tylko raport będzie gotowy, otrzymasz stosowaną wiadomość na email użyty przy założeniu konta.

Należy pamiętać, że darmowy raport BIK nie zawiera wielu ciekawych danych, które są obecne w płatnych raportach. Na przykład nie poznamy naszej oceny punktowej, ani żadnych wskazówek, które mogłyby ją poprawić. Plusem bez wątpienia jest to, że mamy dostęp do najważniejszych danych w postaci zadłużeń.

Poniżej przedstawiamy przykładowy wniosek o udostępnienie kopii danych BIK:

  • Imię i Nazwisko
  • Adres korespondencyjny
  • Rodzaj, seria i numer dokumentu tożsamości 
  • PESEL
  • Miejsce i data 

Prośba o przesłanie Kopii Danych

Na podstawie art. 15 RODO proszę o udostępnienie mi kopii moich danych przetwarzanych w systemach Biura Informacji Kredytowej. Proszę o uwzględnienie w tej kopii również szczegółowych danych o przebiegu spłat kredytów (doszczegółowienie do Kopii Danych).

Czy częste sprawdzanie BIK obniża zdolność?

Jeżeli sprawdzasz BIK samemu to nieważne jest ile razy to robisz. W tej kwestii nie ma żadnych limitów, gdyż nie wpływa to na ocenę zdolności kredytowej. Samodzielne sprawdzanie swojej sytuacji służy tylko nam. W ten sposób możemy kontrolować, jakie informacje są udostępniane przez BIK na nasz temat. Dodatkowo, informacje zawarte w płatnym raporcie pomagają poprawić nasz scoring BIK.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja jeśli to ktoś inny sprawdza nasz BIK. Załóżmy, że składasz wniosek o kredyt w kilku bankach i w każdym otrzymujesz odmowę. Wszystkie te informacje zostają odnotowane w BIK. Każda kolejna odmowa jest zapisywana, a sama ta czynność wpływa negatywnie na nasz scoring BIK obniżając go.

Potencjalny pożyczkodawca, widząc zbyt dużą ilość zapytań w krótkim czasie może po prostu odmówić nam udzielenia pożyczki. Dlatego tak ważne jest, by nie wnioskować w przeciągu kilku miesięcy do zbyt wielu firm, zwłaszcza kiedy mamy słabą historię kredytową. Dużo lepszym rozwiązaniem jest popracowanie nad własnym scoringiem w BIK-u i dopiero zawnioskowanie o pożyczkę.

Ostatecznie możesz skorzystać z oferty pożyczki dla zadłużonych. Jest to produkt finansowy dostępny tylko u niektórych instytucji pozabankowych. Polega głównie na tym, że pożyczkodawca nie sprawdza niektórych rejestrów dłużników lub przymyka oko na niektóre negatywne wpisy. Minusem jest niestety mała przyznawalność takich pożyczek oraz ich cena.

Jak często aktualizowane są dane zawarte w raporcie?

Zgodnie z zapisami ustawy Prawo bankowe art. 105 ust. 4i, podmioty współpracujące z BIK mają obowiązek aktualizować wszelkie powstałe zmiany dotyczące zobowiązań w terminie 7 dni od powstania zmian. Następnie sam BIK od momentu otrzymania tych informacji ma kolejne 7 dni na to, by je wprowadzić do własnego systemu.

Oznacza to, że w przypadku powstania jakichś zmian, przyjdzie nam poczekać nawet do 14 dni na to, aż BIK je zaktualizuje w swojej bazie. Oczywiście powyższe informacje odnoszą się do konkretnych zapisów prawnych i ustaleń BIK-u. W praktyce dane te są aktualizowane dużo szybciej.

Jak długo ważny jest raport z BIK?

Standardowa data ważności raportu BIK wynosi 30 dni. Dotyczy to oczywiście instytucji i podmiotów, które weryfikują dany raport na etapie na przykład wnioskowania o pożyczkę czy kredyt. Pamiętajmy, że Biuro Informacji Kredytowej to rejestr informacji o zobowiązaniach, tych negatywnych jak i pozytywnych. Zatem ważne jest, aby dane były możliwie jak najbardziej aktualne.

Dlaczego warto pobrać Raport BIK?

Warto to robić przede wszystkim po to, abyśmy mieli świadomość tego jak nas oceniają banki oraz inne instytucje finansowe. Co więcej, dzięki temu możemy sprawdzić, czy dane zawarte w BIK są aktualne i zgodne ze stanem faktycznym. Pamiętajmy także, że możemy korzystać z BIK-u bezpłatnie raz na 6 miesięcy.

Zaleca się sprawdzić swoją historię w BIK jeśli planujemy w najbliższym czasie skorzystać z jakiegoś kredytu lub pożyczki. Szczególnie w przypadku wnioskowanie o wysoką kwotę. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasza historia kredytowa jest dobra i nie ma tam żadnych negatywnych informacji.

W przypadku skorzystania z płatnego raportu i odkrycia negatywnych wpisów mamy czas na reakcje i poprawę oceny punktowej. Sam raport BIK jest stworzony, tak by pomóc w poprawieniu własnego scoringu. Niestety wskaźnik oceny punktowej oraz powiązane z nim wskazówki nie są dostępne w darmowej wersji raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *